Zabiegi plazmą azotową w nowoczesnej medycynie esyetycznej

Plazma azotowa to bardzo nowoczesna technologia. Do medycyny estetycznej najpierw weszły lasery frakcyjne, później różnego rodzaju diodowe, aleksandrytowe czy rubinowe. Typów laserów jest bardzo dużo. Czym różni się plazma azotowa od laseroterapii?

Autor: Dr Maciej Paruzel

Czym różni się plazma azotowa od laseroterapii?

Światło wytwarzane przez plazmę jest tylko efektem ubocznym, natomiast sam mechanizm działania jest kompletnie różny od elektrokoagulacji i od działania laserów w medycynie estetycznej.

Plazma to zjonizowany gaz zawierający w przybliżeniu takie same ilości ładunków dodatnich i ujemnych.  Mimo, że zawiera swobodne cząstki naładowane (jony i elektrony), to w skali mikroskopowej jest elektrycznie obojętna.

Plazma powstaje wskutek przepływu prądu wysokiej częstotliwości przez gaz. W cząsteczkach gazu elektrony spinowe na zewnętrznych powłokach są odrywane od swoich orbit. Powracając na tę orbitę z powrotem wywołują energie i efekt świecenia. Plazma to czwarty stan skupienia materii, poza podstawowymi, które znamy. Rozpędzony strumień tych cząstek razem z tym gazem uderza o tkankę. Musi być to tkanka nie tylko żywa, ale musi również potrafić gromadzić ładunki elektryczne. Wywołujemy takie zjawisko, jak jakby puszki Faraday’a, znanej z fizyki. Rodzące się ładunki stykają się w tym miejscu rozprężonych cząstek gazu w miejscu kontaktu, co powoduje efekt sublimacji, czyli zamiany ciała stałego w stan gazu. Jednocześnie ma miejsce biostymulacja skóry właściwej, będąca wynikiem selektywnego i skoncentrowanego przepływu ciepła podczas działania wiązki mikroplazmy na tkankę.

Rodzaje plazmy:

– plazma tworząca gwiazdy, tzw. plazma gorąca

– plazma zimna, występująca w warunkach ziemskich, np. podczas wyładowań atmosferycznych i w urządzeniach zbudowanych przez człowieka, np. w plazmatronach

– plazma wyładowania pierścieniowego, czyli niskociśnieniowa odmiana plazmy (całkowicie niestabilna)

Plazma zimna przez długi czas była używana do sterylizacji sprzętu medycznego, opakowań w przemyśle spożywczym, bądź implantów. Częściowo jest to spowodowane wysoka skutecznością bakteriobójczą, a częściowo łatwym dostępem plazmy do wąskich i ograniczonych, trudnodostępnych przestrzeni.

W ostatnich latach rozwinęła się technologia plazmy o temperaturze aplikacji poniżej 40 oC – zimna plazma atmosferyczna, która pozwoliła na rozszerzenie zastosowań plazmy w obszarze żywych tkanek.

Zaletą plazmy azotowej jest to, że przy stosunkowo niskich ustawieniach sprzętu pracuje przy temperaturze 40 oC, co jest ewenementem w stosunku do innych urządzeń laserowych i innych, gdzie temperatura kontaktu ze skórą sięga od 200 oC do 450 oC. Nie mamy więc efektu termicznego oparzenia i destrukcji tkanek. Mamy do czynienia z destrukcją sublimacyjną, a to jest zasadnicza różnica.

Spośród przewidywanych zastosowań wyróżnić można dziedziny, takie jak:

–  higiena szpitalna

– leczenie przeciwgrzybiczne

– opieka dentystyczna

– choroby skór

– przewlekłe rany

– kosmetyka

Warto jednak zwrócić uwagę, że plazma plazmie nie jest równa. Technologia plazmy azotowej wykorzystywana w urządzeniu Plasmage firmy Brera, to jedyne urządzenie, które ma opatentowane frakcjonowanie plazmą. Ponadto jako jedyne posiada certyfikacje medyczną i jest zarejestrowane jako urządzenie medyczne do elektrochirurgii (klasa II b).

Na rynku jest bardzo dużo urządzeń, które nazywane są przez  producentów plazmą, ale w większości są to iskrowniki, a nie prawdziwa plazma. Ponadto mogą być niebezpieczne, zwłaszcza, że są one sprzedawane osobom, które nie mają wiedzy i wykształcenia medycznego. Powikłania po tych zabiegach trafiają często do nas, do chirurgów. Dlaczego mogą być niebezpieczne? Wiązka elektryczna, która powstaje na końcu urządzenia i jonizuje to powietrze, co powoduje efekt plazmy nie ma pełnej kontroli nad dawka mocy, pulsacji i energii uderzenia. Taką „plazmą”, jeśli przytrzymamy ją w różnych odległościach od skóry lub przytrzymamy ja za długo mamy efekt oparzenia termicznego poprzez łuk plazmowy.

Wywołanie efektu sublimacji tkanek:

– dla wszystkich typów skóry

– widoczne i natychmiastowe rezultaty, długotrwałe efekty

– wysoka precyzja, bezpieczne protokoły

– krótki okres rekonwalescencji

Nowe narzędzie w okulistyce, dermatologii i medycynie estetycznej| PLASMAGE

Jaką przewagę ma urządzenie Plasmage?  Technika regulacji kontroli nad tym co robię, to było dla mnie bardzo ważne. Urządzenie ma zarówno gotowe protokoły zabiegowe, jak możliwość ustawień manualnych (moc urządzenia, efekt frakcjonowania plazmowego i fala ciągła).

Co uzyskujemy? Różną temperaturę przy różnej jednostce J/mm2 uderzenia, osiągając różne warstwy naskórka, a to jest niezwykle ważne. W zależności od tego co chcemy zrobić, czy chcemy zniwelować zmarszczki powierzchowne, usuwać zmiany barwnikowe, blizny czy brodawki wirusowe, to musimy dotrzeć na odpowiednią głębokość. Usuwanie brodawek wirusowych na przykład na 3 poziomie ustawień (0,75 J/mm2), czyli dojście tylko do warstwy ziarnistej to trochę za mało, musimy zejść do warstwy kolczystej, gdzie siedzi wirus, bo inaczej będzie wznowa. Na tym właśnie polega możliwość kontrolowania dawki, a co warto dodać nie jest to fala ciągła plazmowa, która powoduje gwałtowny wzrost temperatury miejsca, w które uderza i oparzenie termiczne i denaturacje białek.

Wskazanie do zabiegu:

– blefaroplastyka, korekta powiek

– zmarszczki, bruzdy

– skóra z bliznami potrądzikowymi

– brodawki, włókniaki, kepki żółte, znamiona

– Blizny pooperacyjne

– rozstępy

– plamy soczewicowe

– zabiegi Anti-aging

Korzyści dla pacjenta:

– minimalna inwazyjność

– bez efektu ablacji

– szybki zabieg

– krótki czas gojenia

– jednoczesna dezynfekcja zjonizowanym gazem

– brak krwawienia

– zabieg tańszy od zabiegu chirurgicznego

Nowe perspektywy plazmy azotowej PLASMAGE

– Polipy nosa

– Żylaki odbytu

– Włókniaki miejsc intymnych

– Wędzidełka

– Zrosty i przykurcze bliznowate

– Frakcjonowanie plazmowe w resurfesingu NOWOŚĆ

– Antyseptyka

Zabiegi plazmowe i efekty zastosowania Plasmage (doświdczenia własne dr Maciej Paruzel)

  • Blefaroplastyka powiek
  • Likwidacja blizn
  • Brodawka wirusowa
  • Ziarniak naczyniowy
  • Plamy starcze, zmiany barwnikowe, włókniaki
  • Rozdrapany włókniak
  • Ziarniak naczyniowy u dziecka
  • Mięczak zakaźny u dziecka
  • Zmiany skórne u 2 letniego dziecka
  • Blizny przerostowe
  • Zmiany skórne (barwnikowe, plamy starcze, zamykanie naczyń)
  • Technika chirurgiczna z plazmą
Nasza oferta
zadzwon

Strona internetowa przeznaczona dla użytkowników posiadających formalne wykształcenie w dziedzinie ochrony zdrowia lub medycyny oraz dla przedsiębiorców zainteresowanych ofertą INTO BEAUTY w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Akceptuję regulamin strony dostępny tutaj